7 svar

  1. Tom Helm Petersen
    13. marts 2020

    Tak
    Godt og velformuleret

    Svar

  2. Mads Astvad
    15. marts 2020

    Kære Peter

    Fint skriv, tak!
    Og tak for dine tidligere velskrevne indlæg. Dejligt at se, hvor godt FOAM er ved at have fat i DK.

    Jeg ville lige kommentere på NIV delen, at der er betydelig bekymring om at sætte de her pt.er på NIV pga den formodede risiko for aerosolisering af pt.s virale load. NIV masker har leak og vil ofte kræve intervention fra sundhedsfaglige og vi har ikke rigtigt PPE eller personale nok til at løbe den risiko i denne første fase.

    Det er en åben diskussion i en situation uden uendelige midler hvad vi gør og i Italien kan vi høre, at de bruger NIV (enten BIPAP eller CPAP via NIV) ganske meget, men ultimativt skal udtrættede patienter eller patienter med væsentligt CPAP behov nok intuberes så længe vi kan.

    Fugtet ilt og pep-fløjte vil være min anbefaling.

    Vi må se, hvordan landskabet udfolder sig.

    Vi har en side på vej med covid guidelines (covid19nu.dk – aktuelt blot en skabelon)

    Svar

    • Peter Tagmose Thomsen
      15. marts 2020

      Kære Mads

      Tusind tak for din relevante kommentar!

      Jeg har opdateret bloggen ud fra dette gode input.

      Ifølge EmCrit kilden virker det også til, at CPAP’en for mange er en stakket frist – men det kan være det kan købe lidt tid indtil en ventilator bliver klar

      Tusind tak jeres arbejde med covid19nu.dk – jeg opretter et link i toppen til siden

      Bedste hilsner
      Peter

      Svar

  3. Pernille Hellmann
    15. marts 2020

    Kan du kommentere på det kardielle element? Myokardit? Er der mistanke om at covid19 kan give pludselig hjertedød uden forudgående svær sygdom?

    Svar

    • Peter Tagmose Thomsen
      16. marts 2020

      Godt spørgsmål! Det er ikke noget jeg har læst så meget om desværre, så tag kommentaren med et gran salt – det er nok ikke sikkert, jeg kan give meget mere på det område, end du sikkert allerede ved.

      For mig i akutmodtagelsen har det nok ikke den store indflydelse (da det virker til at være en sen feature), andet end det vi allerede ved – at patienter med kardiel komorbiditet har øget risiko for død

      Troponin slip virker til at korrelere med dårlig prognose og død (men det er en generel betragtning, ligesom d-dimer formentlig også gør det)

      Jeg har ikke læst noget om COVID19 skulle give pludselig hjertedød hos asymptomatiske individer (mere end nogen anden virus?).

      På EmCrits løbende opdaterede side https://emcrit.org/ibcc/covid19/, beskrives nogle få studier, hvor der virker til at være elementer af cardiomyopati i efterforløbet fra nogle kinesiske kilder, men det er ikke sikkert om det er korreleret til virusen, eller om det er den akutte sygdom på kroppen i et måske allerede svækket ældre individ, der gør det
      (“It’s unclear whether this represents a viral cardiomyopathy (virus can be recovered from myocardial tissue), stress cardiomyopathy, or cardiac dysfunction due to cytokine storm (i.e., a feature of virus-induced hemophagocytic lymphohistiocytosis)”)

      Skriv endelig hvis du har hørt anderledes

      Bedste hilsner
      Peter

      Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Tilbage til toppen
mobil desktop